Piektdiena, 19.Aprīlī.2024, 11:25
Sveicināti Viesis | RSS
Sākums | Uz vectēva bērnības mājām. - Forums | Reģistrācija | Ieeja
[ Jauni komentāri · Meklēšana · RSS ]


   Ziedo vietnes attīstībai!
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Foruma moderators: otomars, Valduha, Meilis  
Forums » Vaļasprieks » Antikvariāts » Uz vectēva bērnības mājām.
Uz vectēva bērnības mājām.
Kurmis909Datums: Trešdiena, 10.Jūlijā.2013, 16:30 | Komentāri # 1
Tematiķis
Komentāri: 224
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Balvu ielāde ...
Sveiki, vēstures entuziasti!
Nezināju, kurā forumā lai ko tādu likt, bet gribēju padalīties ar saviem iespaidiem par nelielo izbraucienu uz Iršu pagastu, savas dzimtas kapiem un pa ceļam iegriezos kādreizējajās, mana vectēva dzimtajās mājās, kuras nu jau pārvērtušās drupās, vien senie ozoli noraugās uz to kā mainās ainava.
Tātad, īsumā stāsts ir šāds, mans vecvectēvs ar ģimeni, gadu pēc mana vectēva dzimšanas, 1940. gadā, īsi pirms boļševiku ienākšanas, no vāciešiem iegādājās saimniecību ar visu iedzīvi, un tās 18ha meža (Iršu pagastā). Dzīve neizvērtās laimīga, padomju vara baigajā gadā viņiem atņēma gandrīz visu zemi, atstājot vien 5ha, taču uz Sibīriju neizsūtīja, jo ģimeni brīdināja.
Pēc Vācijas sakāves, karš apvidu bija skāris smagi, ceļmalās, kaudzēm mētājusies smagā un vieglā tehnika un ieroči. Gandrīz nekas vairs neliecināja, ka tajā apvidū pirms kara dzīvojuši vairāki simti vācu, ēkas bija tukšas un izlaupītas. Nebija ilgi jāgaida, līdz padomju vara atņēma arī kūti un stalli, līdz saimniecība kļuva pavisam nīkulīga.
60. gados mans vectēvas pārvācās dzīvot citur. Gāja gadi, līdz pienāca Latvijas neatkarības atjaunošana un radās iespēja atgūt kādreiz piederējušās zemes. Tās palika vectēva brālim, kurš ar sievu sāka saimniekot "pa īstam", sākot ar dzīvojamo māju, kuru saltos ziemas vakaros vārda tiešākajā nozīmē pamazām izlaužot nokurināja. Tad, kad vectēva brālis aizgāja aizsaulē, viņa sieva par "pudeli" pārdeva visu 18 ha lielo mežu un nu tas protams ir izzāģēts pilnībā.
Vectēvs bieži domāja, kāpēc viņa brālis pameta kārtīgu sievu un aizgāja pie kaut kādas dzērājas un kāpēc viņš pieļāva, ka visu seno godību izsaimnieko, pat mana vecvectēva 1.PK nopelnīto Sv. Jura krustu.
Ar šo visu gribu teikt, ka dzimta, ir kā kāršu namiņš, ja viens dzimtas pārstāvis aiziet uz nepareizā ceļa, no tā cieš visi pārējie. Un ne jau par mantu ir runa, bet par attieksmi pret to, kas ir dots.
Mājas drupās vēl pamanīju dažus traukus, kurus kā piemiņu paņēmu līdz. Sēžot tās drupās un staigājot pa man dārgo cilvēku kādreizējām takām, sapratu, ka bez tiem cilvēkiem, šī zeme vairs nebūtu tāda... Vairs tikai sensais dzīvības koks un tā noliektie zari, vientulīgi raugās aizaugušā pamestībā.


^Neliela terīne ar ražotāja logo, kas vairs nav salasāms, taču redzams Krievijas impērijas ģerbonis (laikam kāda godalgota ražotne)


^Vācu terīne (1940. gads)
 
Kurmis909Datums: Trešdiena, 10.Jūlijā.2013, 16:33 | Komentāri # 2
Tematiķis
Komentāri: 224
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Balvu ielāde ...

^Jessen porcelāna un fajansa fabrikā ražots šķīvis.


^Vācu kapos pamanīju šo kapakmeni ar uzrakstu "Mīlestība ir mūžīga" un ironiskā kārtā, lode trāpījusi vārdā "mīlestība" (liebe).


Komentāru rediģēja Kurmis909 - Trešdiena, 10.Jūlijā.2013, 23:24













 
MeilisDatums: Trešdiena, 10.Jūlijā.2013, 18:07 | Komentāri # 3
Vieglas smiltis Tev draugs

Komentāri: 6566
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Ir dzirdēts tāds teiciens - kapitāls ko 2 paaudzes izveido, 3. paaudze noplītē...
Skaistas terīnes.

Ja vari - dari, ja nevari - nesāc!
 
007Datums: Trešdiena, 10.Jūlijā.2013, 23:18 | Komentāri # 4
 
Balvu ielāde ...




..ehhh,,,skumjš stāsts////
...nākamreiz,kad brauc uz to pusi,,,pazvani.man...nav tālu..man no Ērgļiem...paštukosim..
29122523--Bite...
 
MednieksDatums: Ceturtdiena, 11.Jūlijā.2013, 13:58 | Komentāri # 5
Darba rūķis
Komentāri: 586
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Balvu ielāde ...
Quote (007)
Vācu kapos pamanīju šo kapakmeni ar uzrakstu "Mīlestība ir mūžīga" un ironiskā kārtā, lode trāpījusi vārdā "mīlestība" (liebe).

o jā ... šitais sporta veids "šaušana pa pieminekļiem" kādreiz ir bijis ļoti populārs...
 
kareivis88Datums: Ceturtdiena, 11.Jūlijā.2013, 15:00 | Komentāri # 6
Zintnieks
Komentāri: 348
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Balvu ielāde ...
Savādi, arī es pirms pāris dienām biju radinieku mājās, kuri tika izsūtīti uz Sibiriju. Viņi bija nabadzīgi, tādēļ ļoti iespējams, ka kāds atpirkās, lai viņu vietā aizsūtītu manus radiniekus. Saimniecības drupas tagad ir ieaugušas mežā un purvu ieskautas. Padomju laikos tur vēl dzīvojis kāds mežsargs, kurš vēlākos gados māju nojauca un materiālus izmantojis, lai sev uzbūvēt citur, tikai kūts un ēkas pamati vēl stāv. Apkārt lielajiem kokiem ir padomju laiku atkritumu kalni. Sirds sažņaudzas cik daudz ģimenes un saimniecības tā tik izjauktas un izpostītas... :(
Cieni savas zemes vēsturi!
 
Kurmis909Datums: Ceturtdiena, 11.Jūlijā.2013, 15:53 | Komentāri # 7
Tematiķis
Komentāri: 224
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Balvu ielāde ...
Quote (kareivis88)
irds sažņaudzas cik daudz ģimenes un saimniecības tā tik izjauktas un izpostītas...


Jā, domāju, ka gandrīz katra latviešu ģimene ir ko zaudējusi padomju okupācijas gados. Vietā, kur es dzīvoju, brīvvalsts laikā esot bijušas aptuveni vienpadsmit saimniecības, nu atlikušas četras, un tas viss PSRS laikā, darba ražīguma "kāpināšanai" un "buržuju" likvidēšanai.
 
ValduhaDatums: Ceturtdiena, 11.Jūlijā.2013, 22:21 | Komentāri # 8
Stāstnieks

Komentāri: 11605
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
No Iršiem ir nākusi mana vecāmamma pa tēva līniju. Viņas māte - tas ir mana vecvecmamma bijusi tīrasiņu vāciete. Interesanti, ka vecvecmamma pa mātes līniju arī bija baltvāciete.
Stāsts tiešām skumjš, bet tāda tā dzīve ir. Man paveicās, ka kūtī tika turētas kolhoza govis, tad nu arī māju kaut cik uzturēja, jo slaucējiem vajadzēja kaut kur dzīvot. Vienmēr nožēloju, ka nenobildēju māju 1992. gadā, kad tās mums atgrieza, un atnācu te dzīvot.

Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
Forums » Vaļasprieks » Antikvariāts » Uz vectēva bērnības mājām.
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana:

Jaunākie foruma komentāri
Tēma Pāriet Datums, Laiks Аutors Sadaļa
Te rakstām... 19.Aprīlī.2024, 06:46 rukets Pļāpātuve
Lasīt
Mūsdienu K... 19.Aprīlī.2024, 06:10 Valduha Pļāpātuve
Lasīt
Karš Austr... 19.Aprīlī.2024, 05:44 Valduha 1945 - līdz mūsdienām
Lasīt
Vērmahta u... 17.Aprīlī.2024, 13:08 Valduha WW2
Lasīt
Video 17.Aprīlī.2024, 05:37 Valduha Humors
Lasīt
Laika apst... 12.Aprīlī.2024, 18:22 Valduha Pļāpātuve
Lasīt
Bildes 06.Aprīlī.2024, 21:46 007 Humors
Lasīt
WWII kāpur... 05.Aprīlī.2024, 08:30 Valduha WW2
Lasīt
Bērzu sula... 03.Aprīlī.2024, 05:46 Valduha Dzērieni
Lasīt
YouTube bū... 05.Martā.2024, 15:58 sālītis Būve
Lasīt



Šodien forumu apmeklēja: rukets, Valduha, sālītis, CharlesRek


eXTReMe Tracker

Copyright sancho76 © 2008-2024