Otrdiena, 19.Martā.2024, 11:29
Sveicināti Viesis | RSS
Sākums | Latviskās bēres - Forums | Reģistrācija | Ieeja
[ Jauni komentāri · Meklēšana · RSS ]


   Ziedo vietnes attīstībai!
  • Lappuse 1 no 2
  • 1
  • 2
  • »
Foruma moderators: otomars, Valduha, Meilis  
Forums » Viskautkas » Pļāpātuve » Latviskās bēres (Bēru tradīcijas agrāk un tagad)
Latviskās bēres
ValduhaDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 10:13 | Komentāri # 1
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Vakar biju uz bērēm Bauskā, un, sekojošo pārdomu rezultātā, tapa šī tēma.
Esmu vecs "bērinieks", jeb "kapu vecis" trakais , pirmo kapu raku 10.jā klasē klasesbiedram. Vispār, bēru organizēšana un "taisīšana" agrāk bija vesels process ar dažādām niansēm un kanoniem. Tas bija gadu gaitā izstrādājies process, kurā arī bēru viesiem bija sava loma. Mūsdienās tas viss ir novests līdz prastam "купи - продай" balagānam. Lai piedod baušķenieki, bet konkrētās apbedīšanas "kompānijas" ( īsti neatceros nosaukumu, bet tie bija trīs burti, apmēram VRS) profesionālais līmenis, no vidzemnieka skatu punkta, bija katastrofāls. Bet, lai tas paliek vēlākai iztirzāšanai. Šeit gribu pastāstīt, kā tas, savulaik, notika Madonas pusē.
Pirmais pasākums bija kapa rakšana. To nedrīkstēja veikt aizgājēja bērni, vai laulātais draugs. Bet arī galīgi svešus cilvēkus neiesaistīja. Tuvinieki gādāja par šņabi un zaceni, kā arī kapa pušķojamo materiālu.
Neliela atkāpe: mūsdienās kapu "rūpnieciski" rok seklu (1 - 1,5m max.), jo tad to var ātrāk izrakt, un ātrāk aizbērt. Lai kaps izskatītos dziļāks, tam apkārt apber ap 40cm augstu valni, kā arī zem kapa malas dēļiem horizontāli iesprauž skujas, kuras nosedz skatu uz kapa dziļumu.
Bedres malas visā augstumā rotāja ar egļu zariņiem, bet dibenā lika egļu zarus pamīšus ar otrādāk apgrieztiem tūjas zariem, jo tas veidoja interesantu krāsu gammu (sava veida haki krāsa). Vēl bija variants, kad bedres dibenu izkaisīja ar pelniem, tad nolika striķos iesietu dēļu krustu, un pārkaisīja ar baltām smiltīm. Tad dēļu krustu izvilka, un kapa dibens bija balts ar melnu krustu vidū. Ar kapa rakšanām ir bijuši visādi piedzīvojumi, bet par tiem citreiz.
Mūsu pusē pirms kapličas, un kapos pie katra pagrieziena liek eglītes ar balt-melniem karodziņiem galā. Kad zārku aiznes garām, pēdējais bērinieks aplauž galotnītes. Otrajā dienā kapu eglītes dedzināja, kopā ar dažādām aizgājēja mantām. Tā bija tā saucamā "cisu dedzināšana". Par cisām sauca gultas matraci, un par cik senos laikos bijusi mode naudu slēpt gultas matracī, tad bērni pelnos meklēja aizgājēja naudiņu. Protams, ka pieaugušie paslepus iesvieda ugunī sauju ar "kapeikām", lai pēčāk bērni tās no pelniem rušinātu ārā. Tas bija jautrs process.
Arī pašas bēres nereti izvērtās tīri jautras. Pie galdiem sēžot, atcerējās visādus aizgājēja "trikus", kas bijuši pastrādāti. Esmu bijis divos bēru mielastos, kuros saimnieces, diskrēti, vaicā, vai viņas nav sajaukušas bēres ar kāzām... :D
Māte atcerās, ka, ja miris jauns un neprecēts cilvēks, tad līdz pusnaktij dzēruši bēres, bet pēc pusnakts svinējuši nenotikušās kāzas.
Tas iesākumam viss, bet ko stāstīt man vēl ir! ja

Pievienots (02.Aprīlis.2015, 10:08)
---------------------------------------------
Turpinājums...
Mūsu pusē pie katras kapsētas ir kapliča ar caurejamiem vārtiem. Ja aizgājēju izvadīja no mājām, tad zārks allaž bija jāiznes caur kapliču. Ja izvadīja no kapličas, tad pa vieniem vārtiem ienesa, bet pa otriem iznesa.
Katros kapos (izņemot Bauskas pusi :D ) ir zvans, kuru zvana nesot zārku, kā arī laižot zārku kapā.
Vēl viena nianse. Zārka nesējiem deva cimdus. Senāk tos noadīja, laicīgi, pati aizgājēja, vai, ja tas bija vīrietis, atraitne, bet vēlāk arī pirka veikalā.
Krustu nesa kāds no tuviniekiem, kurš tad to arī iesprauda aizgājēja kājgalī, bet Bauskā man to kapracis izņēma no rokām, un iesprauda pats! :(

Pievienots (02.Aprīlis.2015, 10:13)
---------------------------------------------
Es negribu neko sliktu teikt par "Bauskas kapračiem", tas vienkārši bija, ja tā var teikt, pēdējais piliens pacietības mērā...


Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
nēģisDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 11:39 | Komentāri # 2
Zemgales rakaris

Komentāri: 2826
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Balvu ielāde ...
Quote Valduha ()
pēdējais piliens pacietības mērā...

Nabadziņš
kikina
 
MednieksDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 13:03 | Komentāri # 3
Darba rūķis
Komentāri: 586
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Balvu ielāde ...
kādu laiku atpakaļ biju uz Jaunā Rīgas teātra izrādi Kapusvētki, tur šis temats bija aplūkots no izvadītāju puses... un ne tikai... Labs!
ja uz to neskatās caur personīgo piedzīvojumu un sajūtu prizmu, tad gana aizraujošs temats..... vai būs turpinājums?
 
emils92Datums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 14:20 | Komentāri # 4
Kluba jurists

Komentāri: 1337
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
Quote Valduha ()
mūsdienās kapu "rūpnieciski" rok seklu (1 - 1,5m max.), jo tad to var ātrāk izrakt, un ātrāk aizbērt. Lai kaps izskatītos dziļāks, tam apkārt apber ap 40cm augstu valni, kā arī zem kapa malas dēļiem horizontāli iesprauž skujas, kuras nosedz skatu uz kapa dziļumu.


Tur jau tā lieta ka viņiem tas ir biznes! Šogad vectēva bērēs arī no rokām man krustu izņēma un sprauda paši, bet vismaz vecvecmammai šo godu varēju atdot pats.

Quote Mednieks ()
Jaunā Rīgas teātra izrādi Kapusvētki


Pieņemu, ka varētu būt bijusi interesanta izrāde. Bet ir arī iznākusi grāmata - "Latviešu kapusvētki: Identitātes rituāls" Grāmata

Valduha, Kā arī jāpieņem tas, ka katrā reģionā tomēr atšķiras šis svinēšanas rituāls, ja Madonā notiek tā.., bet Bauskā atkal tā.., tad piem., Alūksnē pavisam savādāk.
 
MeilisDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 15:09 | Komentāri # 5
Vieglas smiltis Tev draugs

Komentāri: 6566
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote emils92 ()
Kā arī jāpieņem tas, ka katrā reģionā tomēr atšķiras šis svinēšanas rituāls, ja Madonā notiek tā.., bet Bauskā atkal tā.., tad piem., Alūksnē pavisam savādāk.

Tēma diezgan nopietna, bet interesanta.
Man pirms 2 dienām sanāca piedalīties vecticībnieku bērēs. Bēru rituāls nedaudz līdzinājās filmās redzētai melnādaino cilvēku gospeļu procesijai, tikai bez aktīvām kustībām.
Kolīdz zārks pie kapiem tika izcelts no auto, tūlīt cienīgtēvs ar kvēpekli to iedūmoja un skaļā žēlabainā balsī kopā ar 3 back vocal tantēm dziedādams pavadīja līdz kapam. Mirušajam uz pieres bija lapiņa ar svētiem rakstiem un no zārka viņš izvilka vēl nelielu papīra tīstokli un to pie sevis klusām izlasīja (apm 10min), tad piekārtoja audumu pār mirušo un ''iedarbināja'' atkal kvēpekli. Tika apdūmots gan zārka vāks no iekšpuses gan viss pārējais un beigās pēc ielaišanas bedrē no kvēpekļa visi pelni ar puskvēlojošām oglēm tika sabērtas virsū zārkam. 4balsīga dziedāšana visā procesā bija daudz. Pēc bedres aizrakšanas, kājgalī nostājās kāda tante ar tādu īpašu halātu (no savas pozīcijas neredzēju kas virsū attēlots) un pēc mācītāja uzaicinājuma no bēriniekiem visi pārliecinātie vecticībnieki sapulcējās apkārt viņam (galvgalī) un nu jau sekoja apm. 20 balsīgs dziedājums.

Ja vari - dari, ja nevari - nesāc!
 
ValduhaDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 15:21 | Komentāri # 6
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote emils92 ()
Valduha, Kā arī jāpieņem tas, ka katrā reģionā tomēr atšķiras šis svinēšanas rituāls, ja Madonā notiek tā.., bet Bauskā atkal tā.., tad piem., Alūksnē pavisam savādāk.

Runa nav par rituālajām atšķirībām ( Madonas un Alūksnes bēres būtiski neatšķiras), bet par attieksmi pret aizgājēju. Piemēram Gunāram Astram kapu aizbēra ar rokām. Es saprotu, ka par naudu var nopirkt gan kapračus, gan bērnaukli, gan kompāniju, kura tavā sētā leks pār jāņuguni, gan ziemsvētkveci, bet tas vairs nav tas! Jo mazāku dalību tu tajā ņemsi, jo mazāka vērtība būs pasākumam. Vārdu TU apzināti rakstu ar mazo burtu, jo nevēršos ne pie viena konkrēti. Kapu vainagu varu nopirkt, bet es to pašrocīgi veidoju pats, apaļu, no priežu skujām. Tādejādi es paužu savu attieksmi pret aizgājēju.

Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
emils92Datums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 16:15 | Komentāri # 7
Kluba jurists

Komentāri: 1337
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
Valduha, Es Tev piekrītu attiecībā par attieksmes izrādīšanu. Bēres vispār ir kļuvušas par vienīgo pasākumu, kas radus savelk kopā (vismaz manos rados). Līdz ar to attieksme no bēru viesiem ir pliekana. Protams ir dažādi aspekti, kas iespējams liedz/nosit vēlmi, konkrētai ģimenei piedomāt pie noformējuma, pie rituāla. Bet pārsvarā ar šo "nopirkšanu" ir vienkāršāk, ir ērtāk... Protams problēma, bet tā jau katras pašas ģimenes kultūra.
 
ValduhaDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 17:37 | Komentāri # 8
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote emils92 ()
Bēres vispār ir kļuvušas par vienīgo pasākumu, kas radus savelk kopā

Tur jau tā lieta. Tieši tāpēc es savam mīļumam organizēju 50 gadu jubilejas svinības (vecs esmu palicis...) jo citādi radi satiekas tikai uz bērītēm. ja

Pievienots (02.Aprīlis.2015, 17:37)
---------------------------------------------
Jebkuru rituālu veido pati saime, vai arī ģimene! Es skaidri zinu, ka manu māti nenoraks vīri FIRMAS jakās! Es saprotu, ka ir izaugusi paaudze, kurai kapu kultūra ir sveša, bet man negribētos tapt noraktam no vīriem, kuri mani nepazīst.


Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
GollumsDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 20:45 | Komentāri # 9
 
Balvu ielāde ...




Quote Valduha ()
negribētos tapt noraktam no vīriem, kuri mani nepazīst.
- Valduha - neķer kreņķi - mēs Tevi ,,noraksim,, -
racejs - pasaki tikai,kur,kad un cikos.... trakais

Pievienots (02.Aprīlis.2015, 20:45)
---------------------------------------------
....Meilis šaus goda salutu ar savu bazuku un Spiky teiks aizgrābjošu runu......

 
TottenkopfDatums: Ceturtdiena, 02.Aprīlī.2015, 22:06 | Komentāri # 10
 
Balvu ielāde ...




Es gan savā testamentā jau ierakstīju- negribu,lai mani rok zemē un pēc tam lai tārpi grauž. Lai tad mani kā pēc vecām kuršu ticējumiem- caur uguni.
Bet ja padomā par radiniekiem- kāpēc viņiem pēc tā, ka esmu devies uz labākiem medību laukiem, būtu jāmocās ar kapakmeņiem, sētiņām, kopšanām un ttd. ... labāk tad lai manus pīšļus izmanto kādam jaunam ozolam par mēslojumu...
 
GollumsDatums: Piektdiena, 03.Aprīlī.2015, 08:32 | Komentāri # 11
 
Balvu ielāde ...




Quote Tottenkopf ()
jaunam ozolam
- kur nu ozolam - Tavs koks taču ir priedīte.....
mele1
Bet ,es arī ,savējiem esmu pieteicis ,ka mani ir ,,jānokurina,, - jo vismaz pirms nokļūšanas atpakaļ zemītē,vismaz kauliņus apsildīšu.....
 
MeilisDatums: Piektdiena, 03.Aprīlī.2015, 08:41 | Komentāri # 12
Vieglas smiltis Tev draugs

Komentāri: 6566
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote Valduha ()
Es saprotu, ka ir izaugusi paaudze, kurai kapu kultūra ir sveša, bet man negribētos tapt noraktam no vīriem, kuri mani nepazīst.

Mmjā... viela pārdomām. Agrāk atceros ka arī piedalijos tuvu cilvēku kapu rakšanā un citās bēru padarīšanās, ko tagad uzņēmušies un veic apbedītāju firmas.
To var laikam izskaidrot līdzīgi kā apģērba modi. Ja citi tā dara, tad es arī... bara instinkts
Bet kas seko baram tas ir ''parasta aita''.
Katrā ziņā ņemot vērā to cik daudz tārpus upesmalā esmu uzdūris uz āķa, laikam savu rumpi dzīves finišā atdošu tārpiem. Tā teikt atlīdzināšu pāridarījumu... trakais

Ja vari - dari, ja nevari - nesāc!
 
ValduhaDatums: Otrdiena, 07.Aprīlī.2015, 09:17 | Komentāri # 13
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Piedzīvojumi ar kapa rakšanu ir bijuši visādi. Esam ziemas laikā mālā ar pneimatisko āmuru skaldījuši, un pēčāk no karjera smiltis veduši, jo tāds sasalis māla piks var arī zārka vāku ielauzt.
Reizi ziemas spelgonī, kad jau ierakušies zem pusotra metra, tupējām kapličā, un sildījāmies ar šņabi, kamēr viens raka. Toreiz aizmuldējāmies, un attapām, ka racējs, bez nomaiņas, strādā vairāk par pusstundu. Ar racēju viss bija kārtībā, vienīgi kaps (sildoties) bija izracies dziļāks par 2m. Rezultātā, aizgājējs ne reizi sapņos nav rādījies... trakais

Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
MeilisDatums: Trešdiena, 08.Aprīlī.2015, 06:57 | Komentāri # 14
Vieglas smiltis Tev draugs

Komentāri: 6566
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote Valduha ()
viss bija kārtībā, vienīgi kaps (sildoties) bija izracies dziļāks par 2m. Rezultātā, aizgājējs ne reizi sapņos nav rādījies...

Vajadzēja parakt nedaudz arī uz sāniem... varbūt pie vērtīgiem zobu kronīšiem tiktu...
Tas tā, ieteikums no profesionālu kapraču pieredzes... trakais

Ja vari - dari, ja nevari - nesāc!
 
ValduhaDatums: Trešdiena, 08.Aprīlī.2015, 09:07 | Komentāri # 15
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Vienu atgadījumu man atstāstīja vecs muzikants. Bēres bija ziemā. Muzikanti (pūtēji) tupēja busiņā un sildījās. Tad ieradās aizkavējies trompetists, bet jau labā ķēmā. Ieņēma visi pa čarkai, un devās pie kapa. Stāv, pūš, un pēkšņi trompetists atmuguriski noveļas zemē, bet guļot uz muguras turpina spēlēt. :D Lieki teikt, ka pārējie muzikanti sāk rēkt ( smieties), un visa spēlēšana ir vējā, bet "kritušais eņģelis" godīgi vienatnē nospēlējis visu partiju līdz galam.
Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
logitechDatums: Trešdiena, 08.Aprīlī.2015, 17:24 | Komentāri # 16
Karšu speciālists

Komentāri: 423
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Balvu ielāde ...
es esu par kremēšanu-vismaz manus kaulus neviens neraks :D
 
rusij77Datums: Otrdiena, 14.Aprīlī.2015, 12:05 | Komentāri # 17
Zinošs rakaris

Komentāri: 1425
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
logitech, tagad kad sākās cūku mēris, baigi labo pārvietojamo krematoriju valstī iegādājušies, ja pareizi atceros 2 t. rumpji/stundā bija ražība, visus foruma dalībniekus pa stundu domāju, ka var sakurināt un safasēt akurātās pelnu briketītēs, nu tas tā - informatīvs pielikums priekš tiem, kas apcer kremēšanu. Tehnoloģijas rullē :)
Nu nē, kļūdījos, ja pilnīgi visus tad pa maiņu, ieskaitot pusdienlaiku toč var sakurināt.


Komentāru rediģēja rusij77 - Otrdiena, 14.Aprīlī.2015, 12:08













 
TottenkopfDatums: Otrdiena, 14.Aprīlī.2015, 21:10 | Komentāri # 18
 
Balvu ielāde ...




rusij77, ja tev tur blats, tad kā čomam aizsit vārdu, lai, kad es sataisīšos uz to sauli taisīties, piebrauc pie mājām... lai bērniekiem uz Rīgu nebūtu jābrauc kikina
 
rusij77Datums: Otrdiena, 28.Aprīlī.2015, 12:26 | Komentāri # 19
Zinošs rakaris

Komentāri: 1425
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
Lasīju par indiešu bēru rituāliem: šamējie visu mūžu krāj naudiņu, lai tos sadedzinātu no koka veidotā sārtā, jo tāda kremācija(kā tas notiek Rīgā), nav indieša cienīga, tā kremē tikai pašus nabadzīgākos no nabadzīgākajiem indiešiem. Pats šiks, ja indieti nokremē Gangas upes krastā un pārpalikumu iebliež upē - normāla reinkarnācija tad ir garantēta. Gangā turpat blakus tūkstošiem svētceļnieku ar šo ūdeni aplaistās, to dzer, apmazgā slimās augoņainās vietas u.t.t., bet paradoks, ka no šā ūdens dzeršanas vietējie nekādu diskomfortu nejūt, turpretīm eiropietim tā ir smaga saindēšanās. Izņēmums sadedzināšanai, bet tomēr normālai reinkarnācijai ir trim miroņu grupām - grūtniecēm, maziem bērniem un ar lepru slimajiem, tos var nededzināt, bet ar smagumu pie kājām, vai galvas tā pat iemest Gangā.
Tagad par seno kuršu tradīcijām - sadedzināšana notika līdzīgi kā indiešiem, koks gan šejieniešiem vieglāk pieejams un upē nobērētā pelnus nemeta, bet gan tos apglabāja zemē. Šeit gan kurši skatījās, kad savu senci kurināja, kur no sārta gāja dūmi, ja pa taisno debesīs, tad cilvēks labs, ja gar zemes virsu tad - "pārējais" . Domāju, ka vējainā laikā ar šo lietu varētu būt misēklis, piemēram Liepājas pusē tad sanāk ka labu cilvēku gandrīz tolaik nebija, te vējš pūš gandrīz vienmēr :( Nu jā, Ventspilī jau arī nebūs diži labāk :)
 
007Datums: Otrdiena, 28.Aprīlī.2015, 12:30 | Komentāri # 20
 
Balvu ielāde ...




Quote rusij77 ()
bet paradoks, ka no šā ūdens dzeršanas vietējie nekādu diskomfortu nejūt

Ganga tek caur sudraba raktuvēm,sudrabs attīra..tā vismaz es kaut kur lasīju.
 
ruketsDatums: Otrdiena, 28.Aprīlī.2015, 12:42 | Komentāri # 21
Cienījams cilvēks
Komentāri: 1840
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
Quote rusij77 ()
upē nobērētā pelnus nemeta


Pelnus mēdza apglabāt arī ūdenī, Talsu pilskalnam līdzās esošajā ezerā ir iegūts daudz senlietu no ugunskapiem, domāju kuršu svētās upes arī nebija izņēmums.

Kas tas ir un cik tas maksā?

Komentāru rediģēja rukets - Otrdiena, 28.Aprīlī.2015, 12:44













 
rusij77Datums: Trešdiena, 29.Aprīlī.2015, 08:59 | Komentāri # 22
Zinošs rakaris

Komentāri: 1425
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Balvu ielāde ...
rukets, par Talsu ezeru tik tiešām taisnība, par upēm teorētiski tas arī ir iespējams, tur vēstures liecības visas pa straumi aiznestas un nekāda rakstība arī par to nav, bet par kuršu ugunskapiem šeit forumā esošie visi ir informēti. Diez no kā šīs lietas kurši būs aizguvuši, jo citas ciltis Latvijā ar to nav tā īsti darbojušās, iespējams ka no vikingiem, jo tie savus mirušos arī kremēja. Pēc loģikas vikingi un citas tautas kremēšanu veica, lai mirušie sadaloties neizraisītu slimības,kas apdraudētu dzīvos un ja papildus vēl vietas akmeņainas arī diezgan jāpapūlas, lai noraktu mirušo. Domājams, ka tādi pragmatiski apsvērumi vien bijuši šai lietai pamatā, bet visas tās debesu būšanas,valkīrijas, reinkarnācijas u.t.t. piedomātas vēlāk klāt, lai mierīgāks prāts aizgājēja tuviniekiem. Tas protams ir tikai mans subjektīvais viedoklis.
 
ValduhaDatums: Trešdiena, 29.Aprīlī.2015, 09:13 | Komentāri # 23
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Quote 007 ()
Ganga tek caur sudraba raktuvēm,sudrabs attīra..tā vismaz es kaut kur lasīju.

Nu nezinu, manuprāt, no 100 eiropiešiem, kuri padzertos no Gangas, otro rītu sagaidītu, labākajā gadījumā 10. :D Ja nopietni, tad visu izšķir dzīvesveids. Tas indietis no bērna kājas ir strēbis tos "sūdus", tāpēc viņam nekas nenotiek, bet man pat kājas būtu bail tajā upē mazgāt...

Pievienots (29.Aprīlis.2015, 09:13)
---------------------------------------------

Quote rusij77 ()
Pēc loģikas vikingi un citas tautas kremēšanu veica, lai mirušie sadaloties neizraisītu slimības,kas apdraudētu dzīvos un ja papildus vēl vietas akmeņainas arī diezgan jāpapūlas, lai noraktu mirušo.

Pilnībā piekrītu. Tas ir līdzīgi kā ar vīriešu apgraizīšanu. Zemēs, kur ir ūdens trūkums, tas ir higiēnas jautājums, kuru vēlāk pakārtoja ticībai.

Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
ValduhaDatums: Trešdiena, 06.Novembrī.2019, 17:23 | Komentāri # 24
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Pirms gada, tieši tajā dienā, kad biju sataisījies svinēt savu 50 gadu jubileju, apglabāju vecāko brāli... ...diagnoze - vēzis.
Sirdsapziņa neļāva bračkas apbedīšanu nodot "apbedīšanas kombināta" rokās. Kā sendienās (kādas sendienas, tā bija norma vēl pirms 20 gadiem) bēres rīkojām paši.
Pēc visas kapu padarīšanas, izvadītāja pienāca klāt, un teica - pēc ilgiem gadiem bija prieks redzēt, ka atkal tuvinieki paši apbērē savu radinieku.

Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
ValduhaDatums: Svētdiena, 29.Martā.2020, 11:25 | Komentāri # 25
Stāstnieks

Komentāri: 11512
 Izgājis
Par aktivitāti Par labu aktivitāti Par izcilu aktivitāti Par superaktivitāti Kluba biedrs Kluba Goda biedrs Kluba valdes loceklis Vip persona Kluba Vadība Balvu ielāde ...
Interesantas pārmaiņas latviešu kapu kultūrā.

Nezinu kā Rīgā un citos Latvijas novados, bet Madonas puses kapos, redzot plastmasas ziedus bija skaidrs - tur atdusas krievvalodīgais. Vēl pirms pāris gadiem Sarkaņu kapos valdīja tas pats princips. Tur gan krievu kapiņus var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt.
Bet te redzama šodienas aina:


Tev nebūs svešu tautu Dievus turēt augstāk par savējiem!
 
Forums » Viskautkas » Pļāpātuve » Latviskās bēres (Bēru tradīcijas agrāk un tagad)
  • Lappuse 1 no 2
  • 1
  • 2
  • »
Meklēšana:

Jaunākie foruma komentāri
Tēma Pāriet Datums, Laiks Аutors Sadaļa
Mūsdienu K... 19.Martā.2024, 09:20 sālītis Pļāpātuve
Lasīt
Karš Austr... 19.Martā.2024, 02:01 rukets 1945 - līdz mūsdienām
Lasīt
Te rakstām... 07.Martā.2024, 11:34 rukets Pļāpātuve
Lasīt
YouTube bū... 05.Martā.2024, 15:58 sālītis Būve
Lasīt
Ukrainas k... 04.Martā.2024, 09:58 Valduha Pļāpātuve
Lasīt
Šī diena v... 29.Februārī.2024, 12:47 sālītis Patrioti
Lasīt
Dižslimība... 29.Februārī.2024, 11:58 Valduha Pļāpātuve
Lasīt
Jautājumi ... 10.Februārī.2024, 21:51 rukets Jautājumi-atbildes (FAQ)
Lasīt
Laika apst... 06.Februārī.2024, 10:23 Valduha Pļāpātuve
Lasīt
Vērmahta u... 04.Februārī.2024, 15:01 Valduha WW2
Lasīt



Šodien forumu apmeklēja: nēģis, rukets, sālītis


eXTReMe Tracker

Copyright sancho76 © 2008-2024